FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Alkohole
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum ID 2LO BoChNiA Strona Główna » Chemia » Alkohole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kisiel888
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Borek

 Post Wysłany: Śro 22:40, 25 Sty 2006    Temat postu: Alkohole

Są to związki przeważnie lekko zasadowe, jednak ich odczyn silnie zależy od ich ogólnej struktury.

W mowie potocznej przez alkohol rozumie się alkohol etylowy (inaczej etanol), a napoje alkoholowe to napoje zawierające właśnie ten alkohol. Ten artykuł traktuje przede wszystkim o aspektach chemicznych alkoholi.

Alkohole alifatyczne, czyli takie, w których grupa -OH jest przyłączona do reszty pochodzącej z alkanu, mają odczyn lekko zasadowy. Najbardziej znanym tego rodzaju związkiem jest wymieniony już alkohol etylowy C2H5OH. Zasadowość alkoholi alifatycznych zależy od rzędowości. Alkohole pierwszorzędowe, tj. takie, w których grupa -OH jest przyłączona do atomu węgla, który jest połączony z tylko jednym, innym atomem węgla, są najmniej zasadowe. Alkohole drugorzędowe, tj. takie, w których grupa -OH jest przyłączona do atomu węgla, który jest połączony z dwoma innymi atomami węgla, są nieco bardziej zasadowe, zaś najbardziej zasadowe są alkohole trzeciorzędowe. Alkohole alifatyczne, mimo własności lekko zasadowych, zachowują się w wielu reakcjach jak kwasy, na przykład reagują z sodem, tworząc sole - alkoholany sodu RO(-)Na(+).

Alkohole aromatyczne, zwane inaczej fenolami, czyli takie, w których grupa -OH jest przyłączona bespośrednio do grupy aromatycznej, mają zazwyczaj odczyn lekko kwaśny.

Enole - alkohole, w których grupy -OH byłyby przyłączone bezpośrednio do wiązań wielokrotnych alkenów lub alkinów, nie występują w formie trwałej ze względu na to, że ulegają one natychmiast wewnętrznej przemianie, zwanej tautomeryzacją, prowadzącej do powstania ketonów lub aldehydów.

Nazywanie alkoholi wodorotlenkami jest niepoprawne, ponieważ w wodorotlenkach między grupą -OH a atomem pierwiastka, najczęściej metalu, występuje wiązanie jonowe, natomiast w alkoholach między grupą -OH a atomem węgla występuje wiązanie kowalencyjne.


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum ID 2LO BoChNiA Strona Główna » Chemia » Alkohole
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group